Відеоаналітика для рітейлу та охоронного відеоспостереження

Відеоаналітика (video analytics) – технологія обробки та аналізу відеоконтенту в режимі реального часу (потокового відео). Відеоаналітика є частиною систем безпеки (CCTV, інтелектуальне відеоспостереження, охоронне телебачення) і систем управління бізнес-процесами в сфері маркетингу (business intelligence (BI), Business Process Management (BPM)).

Відеоаналітика для охоронного відеоспостереження

Розвиток нових технологій робить можливим постійно покращувати якість зображення з відеокамер і ефективніше стискати відеопотік. 3D-камери та системи багатокамерного стеження – ще одна тенденція на ринку систем інтелектуального відеоспостереження, невід’ємною частиною яких є відеоаналітіка. Суть останнього полягає в тому, що об’єкт відстежується одночасно кількома відеокамерами. Алгоритм визначення об’єкта в відеопотоці будується на зовнішніх ознаках об’єкта, далі може застосовуватися, наприклад, технологія багатокамерною панорамної зшивання. На практиці це виглядає так, людина йде по коридорах будівлі, а кожна з камер системи інтелектуального відеоспостереження передає наступній інформацію про цей об’єкт.

Відеоаналітика для протипожежного захисту

Відеоаналітика може виконувати функції і пожежної сигналізації. Це особливо актуально для історичних будівель, музеїв, де додаткове втручання в існуючих інтер’єр (ремонт) вкрай небажано. Система визначає задимленість або полум’я в приміщенні порівнюючи зміни пікселів з “опорним кадром” (зображення приміщення в нормальному стану). В основі цього ж методу із завданням тимчасового інтервалу лежить і визначення залишених предметів і припаркованих у заборонених місцях транспортних засобів.

Відеоаналітика і PSIM

Відеоаналітика є ключовим елементом і для такої економікою, що швидко технології як PSIM (Physical Security Information Management), назва якої дослівно перекладається як управління обміном даними в системах фізичної безпеки. Головне достоїнство рішення PSIM – це можливість підключатися і інтегрувати на базі єдиної платформи розрізнені системи безпеки (якщо такі здатні передавати дані по IP). Найбільш широке застосування дана технологія отримала в ситуаційних центрах, на наших просторах це реалізація програми “Безпечне місто”. PSIM за допомогою відеоаналітики обробляє інформацію локальних баз даних (міське відеоспостереження, системи телеметрії і ін.), І, в разі тривожної події (затори на дорогах, стихійне скупчення людей, залишені предмети і ін.) Дані автоматично передаються, наприклад,

Ефективність відеоаналітики

Ефективність відеоаналітіческіх систем безпосередньо залежить від правильно спроектованої системи відеоспостереження, наприклад, достатнє розширення відеокамер, освітлення в нічний час, відсутність перешкод для огляду, необхідну відстань до спостережуваний об’єктів, більш того, розміщення камер для відеоаналітики часто відрізняється від простого відеоспостереження, і залежить від типу зони (магазин, склад, паркінг …) і поставлених завдань (охорона периметра, підрахунок відвідувачів в магазині …)

При дотриманні всіх умов, що висуваються розробниками до використання відеоаналітіческіх систем, відсоток помилкових спрацьовувань мінімальний. Безумовно, на даному етапі розвитку технологій подібні системи не здатні повністю замінити оператора, але здатні істотно підвищити ефективність спостереження, знизивши вплив негативного людського фактора – неуважність, стомлюваність, нездатність до тривалої концентрації на об’єкті і т.п. А система інтелектуального відеоспостереження з розпізнаванням номерів транспортних засобів в режимі реального часу, взагалі, незамінна, так як подібні можливості не під силу людині.

Безумовно, впровадження аналітичних додатків повинно бути економічно виправдано. Саме тому кожна така система має строго певний функціонал і специфікацію, які відповідають важливість справ.

На сьогоднішній день майже всі системи охоронного відеоспостереження мають найпростіші засоби аналітики, такі як ІК-датчики руху, якими оснащуються IP-камери. Але для повноцінного спостереження за об’єктом потрібно більш розширений функціонал.

Відеоаналітика для охоронного відеоспостереження виконує такі функції:

1) виявлення об’єкта – відеоаналітіка на відміну від простих ІК-датчиків руху здатна виділити кілька об’єктів для подальшого аналізу;

Використання:
• визначення присутності в забороненій зоні (наприклад, в нічний час в магазині, на складі, в музеї …)

2) класифікація об’єкта за розмірами та формами на групи: людина, предмет, група людей, транспортний засобів, і аналіз ситуації ;

Використання:
• визначення скупчення великих груп людей,
• визначення заторів на дорогах,
• виявлення фактів паркування в недозволеному місці,
• виявлення виникнення пожежі.

3) спостереження за об’єктом (трекінг, tracking) – побудова і аналіз траєкторії руху об’єкта за даними декількох відеокамер, аналіз часу перебування об’єкта в заданій зоні;

Використання:
• трекінг людей (траєкторія руху, рух проти потоку, знаходження довше покладеного часу в певній зоні),
• визначення руху людини або транспортного засобу з підвищеною швидкістю,
• виявлення фактів “хитання без діла” (праздношатаніе),
• виявлення залишених предметів.

4) ідентифікація об’єкта , яка включає в себе визначення частин тіла людини, розпізнавання номерів транспортних засобів.

Використання:

• фотофіксація осіб всіх людей, що входить або виходять з спостерігається зони, формування бази даних осіб,
• розпізнавання номерів транспортних засобів для логістичних центрів, складів, парковок.

Окремо варто зауважити, що анонсовані багатьма розробниками, біометричні системи відеоспостереження з відеоаналітікой, що гарантує розпізнавання осіб, мають досить низьку точність і працюють тільки в ідеальних умовах.

Відеоаналітика для рітейлу

Використання модулів відеоаналітики в мережах роздрібної торгівлі (ритейлі) дозволяє отримати наступні дані:

1) підрахунок відвідувачів (вхід / вихід торгового залу, відвідування заданих зон в торговому залі (наприклад, промо-точки)),

2) визначення часу перебування покупця в заданій зоні (наприклад, взагалі в магазині або біля стенду з рекламною продукцією),

3) визначення характеристик цільової аудиторії (чоловік-жінка, дорослий-дитина, покупець-персонал, вік),

4) управління чергами (визначення перевищення кількості людей в черзі),

5) моніторинг роботи персоналу (контроль і облік робочого часу, моніторинг присутності і активності касирів і персоналу),

6) побудова маршрутів пересування покупців (показ найпопулярніших траєкторій руху),

7) побудова теплової карти – визначення зон, де покупці проводять найбільше часу ( “гарячі” зони).

Відеоаналітика допоможе істотно підвищити якість облуговування покупців за допомогою віддаленого управління чергами та контролю за активністю роботи персоналу. Алгоритми розпізнавання персоналу і покупців будуються на визначенні зовнішніх ознак об’єктів, наприклад, уніформа персоналу, як правило, певної колірної гамми, присутність і активність персоналу визначається за допомогою детекторів руху в зазначених зонах (наприклад, каси), розпізнавання і підрахунок відвідувачів відбувається по окружності голови і т.д.

Особливий інтерес для побудови ефективної маркетингової стратегії магазину (супермаркету) представляють карта маршрутів пересування покупців і теплова карта. Статистичні дані, які вони містять, допоможуть вивчити поведінку покупців, визначити цільову аудиторію і правильно сформувати контент для Digital Signage (Indoor TV), привернути увагу відвідувачів до потрібних товарів, розмістивши їх в “гарячих” зонах торгового залу (поліпшення мерчандайзингу) і т. п.

Результатом маркетингових зусиль, заснованих на отриманих відеоаналітіческіх даних, безумовно стане збільшення продажів взагалі і суми середнього чека зокрема, а також підвищення показника конверсії (процентне співвідношення покупців / відвідувачів) і лояльності покупців за рахунок поліпшення якості обслуговування і підвищення безпеки.