Трирівнева ієрархічна модель мережі

Компанія Cisco визначила три ієрархічних рівня, на кожному з яких виконуються специфічні мережеві функції.

У моделі визначені три рівні:

  • Рівень ядра (Core layer)
  • Рівень розподілу (Distribution layer)
  • Рівень доступу (Access layer)

Кожен рівень відповідає за реалізацію певних функцій. Однак ці рівні є логічними і не обов’язково погоджені з фізичними пристроями. В іншій ієрархічній моделі – OSI – теж використовуються логічні рівні ієрархії. Сім таких рівнів описують функції. Однак певний протокол не обов’язково відповідає функціям. Іноді протокол відображається на кілька рівнів моделі OSI, а в інших випадках одному рівню відповідає кілька протоколів. Аналогічно, при побудові фізичної реалізації ієрархічної мережі декілька пристроїв можуть потрапити на один рівень, або один пристрій буде виконувати функції декількох рівнів. Отже, рівні є логічними, але не фізичними поняттями.

Рівень ядра

Рівень ядра, базовий рівень – формує ядро ​​мережі. На самому верху ієрархії цей рівень відповідає за швидке і надійне пересилання великих об’ємів трафіку. Єдиним призначенням базового рівня є швидка комутація трафіку. Трафік передається на базовому рівні спільно для кількох користувачів. Однак на рівні розподілу обробляються призначені для користувача дані, що може привести до додаткових запитів в базовий рівень.

Якщо відбувається помилка на базовому рівні, то вона впливає на всіх користувачів. Отже, вельми важливо забезпечити високу надійність на цьому рівні. На рівні ядра обробляються великі обсяги трафіку, тому не менш важливо враховувати швидкість і затримки. Використовуються швидкодіючі мережі Multi-Gigabit Ethernet і Gigabit Ethernet.

Рівень розподілу

Рівень розподілу, рівень робочих груп – розташований між базовим рівнем та рівнем доступу. Основні функції рівня розподілу складаються в маршрутизації, фільтрації і доступі до регіональних мереж, а також (якщо необхідно) у визначенні правил доступу пакетів до базового рівня. Рівень розподілу зобов’язаний встановлювати найбільш швидкий спосіб обробки запитів до служб (наприклад, метод файлового звернення до сервера).

Після визначення на рівні поширення найкращого шляху доступу, запит може бути переданий на базовий рівень, де реалізований швидкісний транспорт запиту до потрібної службі. На рівні розподілу встановлюється політика мережі, а також забезпечуються можливості гнучкого опису мережевих операцій. Використовуються мережі 100-Mbps Fast Ethernet і 1000-Mbps Gigabit Ethernet.

Рівень доступу

Рівень доступу, рівень робочих станцій – на ньому реалізовано управління користувачами і робочими групами при зверненні до ресурсів об’єднаної мережі.

Найбільша частина необхідних користувачам мережевих ресурсів повинна бути доступна локально. На рівні розподілу виконується перенаправлення трафіку до віддалених служб. Швидкість мережі – Ethernet 10 Mbps або 100-Mbps Fast Ethernet.

Приклади